O Holandii

 

Pola kolorowych tulipanów, starodawne wiatraki dominujące na horyzoncie, raj rowerzystów – z tym głównie kojarzy się nam Holandia. Jednak to zdecydowanie więcej! Kraj posiada długą i barwną historię, a także wyjątkową kuchnię i unikalne tradycje. Coraz więcej Polaków decyduje się odwiedzić go. Jedni przybywają do Holandii w celach turystycznych, aby zwiedzać i poznawać na własne oczy ten fascynujący kraj. Inni przyjeżdżają tu na wyższe uczelnie, do pracy, czy na delegacje służbowe. Prężnie rozwijająca się gospodarka, ciekawa zabudowa i sympatyczni mieszkańcy czynią z tego kraju miejsce wyjątkowo przyjazne – zarówno dla turystów, jaki i studentów i pracowników z Polski.

Miejsca warte zobaczenia

Amsterdam – stolica kraju o niezwykłej zabudowie. Zwiedzających szczególnie zaskakują liczne kanały przecinające miasto – jest ich ponad 600.ści, którzy jeszcze nie widzieli Pałacu Królewskiego powinni go odwiedzić. Pobudowany został w czasach napoleońskich i znajduje się na najważniejszym placu miasta – Placu Dam. W pobliżu znajduje się także Muzeum Madame Tussaund, czy dom towarowy Bijenkorf. Warte uwagi są także: Westkerk, Oude Kerk, Magere Burg.

Delft – niewielkie miasteczko w zachodniej części kraju. Szczególnie urzeka rynek z pięknym ratuszem oraz strzelistą gotycką wieżą kościoła. Miasto słynie głównie z bardzo efektownej porcelany. Godne polecenia jest muzeum miejskie, gdzie znajdują się obrazy słynnego malarza Jana Vermeera. Przechadzając się uliczkami można dojrzeć jeszcze wyjątkową historię tego średniowiecznego miasta kupieckiego

Alkmaar– wyjątkowe miasteczko w północno-zachodniej części kraju, słynące przede wszystkim z targu żółtych serów. Ta tradycja kupiecka istnieje w Alkmaar od XIV wieku. Obecnie w każdy piątek o godzinie 10 można obserwować handlarzy układających na swoich straganach okrągłe bryły najlepszej jakości sera, głównie goudy. Warty obejrzenia jest ratusz pochodzący z XVI wieku, a także kościół w. Wawrzyńca z XV wieku.

Haga – znana przede wszystkim z uwagi na znaczenie polityczne. W mieście rezyduje rząd, parlament oraz Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. W Hadze zaskakuje  głównie jej nowoczesna architektura. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się nadmorski kurort, chętnie odwiedzany przez Holendrów – a mianowicie Scheveningen

Kinderdijk – słynie przede wszystkim z niezwykłych wiatraków, które dawniej służyły do odprowadzania wody z tego terenu, znajdującego się w depresji. Warto odwiedzić okoliczne wsie, które zamieszkują bardzo rygorystyczni protestanci, co przejawia się w niezwykłych

Krótki zarys historyczny

Dzisiejszy teren Holandii zamieszkiwany był w starożytności przez ludność pochodzenia zbliżonego do Basków. Więcej informacji oraz Źródła pisemne pochodzą z okresu, gdy na obszar dotarł Juliusz Cezar. Ziemie te zostały włączone do cesarstwa rzymskiego. W okresie średniowiecza teren został podbity przez Franków, którzy doprowadzili do chrystianizacji. W X wieku ziemie zostały włączone do Królestwa Niemiec.

Obszar dawnych Niderlandów należał w okresie rozkwitu średniowiecza do najbardziej zurbanizowanych na terenie Starego Kontynentu. W kolejnym stuleciu Holandia stała się jedną z liczących się potęg morskich i kolonialnych. Wówczas okres największego rozkwitu przeżywała kultura i sztuka. Mocarstwo podupadło w okresie XVIII wieku, a u schyłku tego stulecia dostało się pod okupację francuską. Perturbacje trwały aż do 1848 roku, gdy kraj uzyskał nową konstytucje liberalną. W czasie trwania II wojny światowej kraj zachował neutralność.

W ciągu XX wieku Holandia rozwijała się gospodarczo i dziś należy do europejskich krajów z o wysokim standardzie życia mieszkańców.

Kuchnia holenderska

Przeważają w Holandii proste i pożywne potrawy. Do podstawowych składników wielu z nich zalicza się ziemniaki oraz mięso, a także warzywa. Dużą rolę odgrywają także dania rybne. Jednym z najbardziej popularnych dań są bardzo długo gotowane ziemniaki z rozgotowanymi warzywami polane specjalnym sosem –jus (z tłuszczu, na którym wcześniej przygotowywano mięso). Do tego podaje się kulkę mięsną – gehaktbal. Zbliżoną nieco potrawą jest stamppot– czyli ziemniaki z rozgotowanymi warzywami i mocno podsmażonym boczkiem.

Komunikacja w Holandii

Popularnym środkiem transportu, który służy do przemieszczania się po kraju, jest kolej. Sieć kolejowa jest bardzo dobrze rozwinięta i nie odnotowuje się częstych ani dużych spóźnień. Wagony zapewniają natomiast komfort podczas podróży. Z uwagi na dość wysokie ceny biletów kolejowych poleca się wyrobienie specjalnej karty, upoważniającej do zniżek dla właściciela i osób z nim podróżujących (do 3 os.). Istnieje możliwość wyrobienia takiej karty na miejscu, trzeba tylko pamiętać by zabrać ze sobą zdjęcia legitymacyjne.

Alternatywą dla pociągów są autobusy, które docierają często w miejsca, w które kolej już nie dojeżdża. Po miastach natomiast najlepiej poruszać się na rowerach W Holandii znajduje się wiele wypożyczalni jednośladów, które w bardzo przystępnej cenie za dobę umożliwiają wynajem roweru